Alexander Vinnik twierdzi, że to niesprawiedliwe, podczas gdy teraz walczy z oskarżeniami we Francji.

Po 30 miesiącach spędzonych w areszcie władze greckie ostatecznie wydały do Francji obywatela Rosji i domniemanego pralacza pieniędzy Aleksandra Vinnika, Bitcoina. Prokuratorzy we Francji oskarżają Vinnika, operatora nieistniejącej już giełdy kryptograficznej BTC-e, o wielokrotne przypadki prania brudnych pieniędzy, wymuszeń i konspiracji.

Vinnik ma również oczekujące na ekstradycję wnioski zarówno z Rosji, jak i ze Stanów Zjednoczonych. Rzekomy zbrodniarz Bitcoin wcześniej oświadczył, że preferuje ekstradycję do swojej ojczyzny, co zostało odrzucone przez greckich urzędników.

Tak więc, po zakończeniu procesu we Francji, Vinnik wróci do Grecji, aby stawić czoła kolejnej ekstradycji do USA. Departament Stanu USA podobno chce przesłuchać Vinnika w związku z włamaniem do Mt. Gox i późniejszą kradzieżą 300.000 BTC, która rzekomo ma związek z osobistym kryptonimem Vinnika. Raporty sugerują również, że rosyjscy agenci państwowi wydali pieniądze za pośrednictwem BTC-e w celu sfinansowania ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Pośród potrójnego dyplomatycznego bełkotu, zespół prawny Vinnika powiedział, że jego klient był przedmiotem rażących naruszeń praw człowieka. Prawnicy Vinnika oskarżyli również prokuratorów o pracę w celu utrzymania klienta w areszcie bez zarzutów lub procesu sądowego, jednocześnie uniemożliwiając mu kontakt z członkami jego rodziny.

Vinnik prawnicy obrony również nawiązują do oskarżenia sponsorowane przez interesy polityczne i biznesowe w oparciu o ich klienta zaangażowania w technologii kryptograficznej i łańcuchów blokowych. Były szef BTC-e jest jedną z kilku kryptońskich osobistości, które uciekły z prawem, podobnie jak twórca Silk Road Ross Ulbricht, który obecnie odsiaduje podwójny wyrok dożywocia za prowadzenie darknetowego rynku narkotykowego.

Domniemane łamanie praw człowieka w czasie dwuletniego aresztu Vinnika

W rozmowie telefonicznej z Cointelegrafem, Zoe Konstantopoulou, jedna z prawniczek Vinnika, zrównała zarzuty dotyczące łamania praw człowieka przeciwko władzom greckim. Wypowiadając się na temat skali tych naruszeń, Konstantopoulou ujawnił:

“Aleksander był przedmiotem arbitralnego zatrzymania przez 30 miesięcy, co jest zabronione przez grecką konstytucję. W tym okresie został on zmuszony do okrutnego i nieludzkiego traktowania przez władze”.

Według Konstantopoulou, Vinnik odbywa się bez procesu i bez zarzutów i przy braku jakichkolwiek nakazów sądowych. Konstantopoulou twierdził również, że sprawa przeciwko Vinnikowi ma pewne podteksty polityczne, które mają swoje źródło w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych, które chcą ukarać byłego operatora BTC-e.

Zapytany o wpływ tych rzekomych złego traktowania na zdrowie Vinnika, Konstantopoulou ujawnił, że stan zdrowia obywatela rosyjskiego nadal się pogarsza. “Aleksander jest obecnie w 44. dniu swojego strajku głodowego na znak protestu przeciwko rażącym naruszeniom praw człowieka, których doświadczyły władze w Grecji”, ujawniła podczas rozmowy z Cointelegrafem.

Oprócz domniemanego maltretowania, prawnik Vinnika ujawnił również, że greckie organy ścigania uniemożliwiają wszelki kontakt między byłym operatorem BTC-e i jego rodziną. Według Konstantopoulou:

“Greckie organy ścigania nie pozwalają Aleksandrowi zobaczyć się z rodziną, nawet jego żonie, u której zdiagnozowano raka mózgu.”

W prywatnym notatce do Cointelegrapha w sprawie Vinnik, Yusaku Senga, dyrektor generalny platformy wymiany cross-blockchain Swingby, powiedział kryptońskie osobistości oskarżone o wykroczenia zazwyczaj cierpią surowsze kary niż ich odpowiedniki w głównym nurcie finansów. Według Sengi:

“Jeśli przyjrzymy się oskarżeniu Charliego Shrema i porównamy poziom oskarżenia wniesionego przeciwko Goldman Sachs i jego starszym dyrektorom za ich udział w ogromnej skali prania brudnych pieniędzy i defraudacji w skandalu 1MDB w Malezji, to trudno nie twierdzić, że kryptońscy obrońcy i przedsiębiorcy są o wiele surowiej prześladowani”.

Podobnie jak Vinnik, Charlie Shrem był również związany z inną kryptońską giełdą, BitInstant. Władze USA aresztowały Szrema w 2014 roku, oskarżyły go o pranie pieniędzy i skazały na dwa lata więzienia.

Linia czasowa oskarżenia Vinnik’a

W lipcu 2017 roku grecka policja aresztowała Vinnika podczas wakacji z rodziną w turystycznej wiosce Ouranoupoli. W ten sposób rozpoczęła się ponad dwuletnia batalia prawna, która trzymała rosyjskiego obywatela za kratkami, podczas gdy trzy różne narody walczyły o ekstradycję Winnika, aby mógł on stanąć przed zarzutami karnymi.

Wkrótce po jego aresztowaniu Stany Zjednoczone złożyły wniosek o ekstradycję i wydawało się, że udało im się przeforsować transfer Vinnika do innych państw. Do września urzędnicy w Moskwie również zwrócili się o ekstradycję Winnika do Rosji.

W 2018 roku do walki wkroczyła Francja, zamieniając sprawę w dyplomatyczną potrójną awanturę. Grecka policja ujawniła również spisek zabójstw z podejrzanymi rosyjskimi przestępcami, którzy rzekomo zamierzali powstrzymać powrót Winnika do kraju.

W połowie grudnia 2019 r. greckie władze sądownicze ostatecznie przeniosły się do ekstradycji Vinnika do Francji, aby czekać na proces. Na początku roku sprawa Vinnika wkroczyła w nową fazę z jego ekstradycją do Francji. Władze w kraju zrównały już z nim zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy i konspiracji.

Problemy prawne Vinnika wynikają z jego rzekomego udziału w wymianie kryptograficznej BTC-e. Uruchomiona w 2011 roku nieczynna platforma niewiele widziała w sposobie handlu kryptonimami, dopóki Mt. Gox – ówczesny lider rynku – nie wpadł w kłopoty finansowe po jednym z największych w historii hackingu na giełdzie Bitcoin.

Z Mt. Gox z drogi, BTC-e rosła wykładniczo, stanowiąc około 15% całej działalności handlowej Bitcoinów w dolarach amerykańskich do końca 2016 roku. Pomimo tego, że w tym czasie BTC-e była głównym graczem na rynku kryptograficznym, nie miała większego wpływu na znajomość klienta i protokołów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Tak więc, platforma podobno stała się popularnym kanałem do przelewania “brudnych pieniędzy”. Hakerzy z Mt. Gox rzekomo wykorzystali giełdę do wyprania 300.000 BTC, których dokładną ilość znaleziono również w portfelu Vinnika.

Oprócz prania pieniędzy, kilka organów ścigania twierdzi, że BTC-e zastąpiła Silk Road jako kanał nielegalnych transakcji z wieloma użytkownikami platformy zajmującymi się handlem narkotykami i sprzedażą innych zakazanych lub regulowanych towarów.

W odniesieniu do Bitcoin i działalności przestępczej

Kryptońscy krytycy zazwyczaj posługują się tą samą retoryką walut cyfrowych, co w przypadku działalności przestępczej online. Wiele finansowych organów regulacyjnych i rządów sprzeciwiających się lub pragnących ściśle uregulować branżę krypto walutową zazwyczaj powstrzymuje się od używania walut cyfrowych, co umożliwia uchylanie się od płacenia podatków, pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu, by wymienić tylko kilka z nich.

Kontrargumentem oferowanym przez zwolenników kryptografii jest fakt, że Bitcoin i inne waluty kryptograficzne stanowią jedynie niewielką część światowych przestępstw finansowych. Raport firmy analitycznej Chainalysis ze stycznia 2020 r. wykazał, że płatności kryptograficzne w sieci darknet stanowiły w 2019 r. 0,08% wszystkich cyfrowych transakcji walutowych.